top of page
Keresés

Szatmár is nagyon gazdag géniuszokban

  • cserigaga
  • 2023. dec. 29.
  • 2 perc olvasás




Közismerten gazdag hazánk szellemi értékekben, kreativitásban, zsenialitásban. Az utókor számára követendő példát mutatnak a magyar tehetségek, a lángelmék, a tudósok, a hősök, a hazafiak, akiknek a munkásságát a múzeumok is őrzik. A Nemzeti Kulturális Alap éppen azért indította útjára a Magyar Géniusz Programot, hogy a gazdag magyar örökséget hitelesen mutathassák be a vidéken működő muzeális intézmények. Ebben a programban érintett a mátészalkai Szatmári Múzeum is. A közgyűjtemény vezetőjével, dr. Cservenyák Lászlóval beszélgettünk erről a projektről. 


Két részből állt a program 

– A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége és a Nemzeti Kulturális Alap még 2021-ben hirdette meg a Magyar Géniusz Programot, amelynek az volt a célja, hogy a vidéki múzeumok is mutassák meg értékeiket. Ez a program két részből állt. Egyrészt vonatkozott az állandó és az időszaki kiállítások megújítására, újjáépítésére, hiszen a múzeumi szféra eléggé alulfinanszírozott volt. 

– Ekkor egy nagyobb összegre, mintegy négymilliárd forintra lehetett pályázniuk a vidéki múzeumoknak, hogy a meglévő kiállításaikat felújíthassák, vagy jelentősebb időszaki kiállításokat nyithassanak meg. 


Vándorkiállítás az országban 

– A program másik része arra épült, hogy a magyar műtárgy­állomány nyolcvan százaléka a vidéki múzeumokban található. Minden múzeumnak van egy-egy olyan unikális darabja, ami jellemző a múzeumra, amire a legbüszkébb az intézmény. Ez adta az ötletet, hogy hozzunk létre egy vándorkiállítást, ami végigmegy az országon, s azok a múzeumok, amelyek hajlandóságot mutattak erre, a múzeum jellegétől függően egy-két tárgyat, festményt, irodalmi, természeti, néprajzi értéket felajánlottak a vándorkiállítás számára, vagyis kölcsönadták három évre. – A felajánlott tárgyakból egy gyönyörű vándorkiállítást sikerült létrehozni, ami már körbe is járta az országot, utolsó állomásként Szekszárdon tekinthették meg az érdeklődők a tárlatot. A fantasztikus anyagnak köszönhetően a vidék meg tudta mutatni azokat az értékeit, amik csak a vidéki múzeumokban tekinthetőek meg, így viszont ezek a nem mindennapi kincsek a nagyközönség számára is láthatóvá váltak. Ebben a programban lehetett pályázni tudományos tevékenységekre, valamint könyvek kiadására is. A Szatmári Múzeum tematikus túrákra és előadásokra pályázott. A programot ugyanis éppen akkor hirdették meg, amikor Mátészalkán a Szatmári Múzeumban és a Tony Curtis Múzeumban már minden elkészült, valójában új kiállításra ekkor már nem tudtunk pályázni. Éppen készen lettünk azzal a turisztikai programmal, amelynek keretében meg tudtuk nyitni a Tony Curtis Kávéházat benne a villamosítási történeti kiállítással, a Tony Curtis-emlékszobával és -emlékkiállítással, valamint egy babakiállítással. A Szatmári Múzeum tárlatai is éppen az előző évben újultak meg a Kubinyi Ágoston Program keretében – magyarázta a Szatmári Múzeum igazgatója. 



Forrás: www.szon.hu






 
 
logo fekete.png

TALÁLKOZZUNK A SZATMÁRI MÚZEUMBAN!

Látogatói információk

Nyári nyitva tartás:

Április 1.- Október 31.-ig

Hétfő: Zárva
Kedd-Péntek: 8.00-17.00 óráig

Szombat-Vasárnap: 10.00-16.00 óráig 

Téli nyitva tartás:  

November 1. - Március 31.-ig

Hétfő: Zárva

Kedd-Péntek:  8.00-16.00 óráig

Szombat-Vasárnap: Zárva

Jegyáraink : 

Felnőtt belépő: 1000 Ft

Kedvezményes (nyugdíjas, diák) belépő: 400 Ft

A megváltott belépőjegyek érvényesek a

Szalkai-Schwartz-Házban és a Szatmári Múzeumban

lévő összes kiállításra egyaránt!

1325. sz. geoláda koordináta:

Szélesség N 47° 57,068'  I  Hosszúság E 22° 19,611'

© 2023 Szatmári Múzeum  //  Készítette: Start-Hang PR

CÍM

4700 Mátészalka,

Kossuth utca 5.

TELEFON

+36 44 502 646

EMAIL

  • Facebook
2_infoblokk_2020_ESZA_3C.jpg
ujsor3.png
ujsor3.png
bottom of page